NIK: za duże wydatki poza budżetem
Ponad trzy razy większy był dług funduszy pozabudżetowych niż deficyt budżetowy na koniec zeszłego roku.
Sejm udzielił rządowi absolutorium za 2023 r. Zwrócił jednak uwagę na „istotne nieprawidłowości” w wykonaniu budżetu. Posłowie w przyjętej uchwale powołali się na nieprawidłowości wskazane przez Najwyższą Izbą Kontroli. Ta w dwóch liczących sobie prawie 400 stron tomach analizy wykonania budżetu wymieniła trzy podstawowe działania naruszające zasady budżetowe. Są to: finansowanie zadań publicznych za pośrednictwem funduszy BGK (ich zadłużenie to 277 mld zł), przekazywanie nieodpłatnie skarbowych papierów wartościowych (ponad 21 mld zł w zeszłym roku i 88 mld zł od 2020 r.) oraz finansowanie inwestycji realizowanych w ramach KPO z Polskiego Funduszu Rozwoju (ponad 5 mld zł).
Na te nieprawidłowości w ciągu roku zwracała uwagę NIK, a także wielu ekonomistów. NIK, badając budżet państwa, przeprowadziła 169 kontroli jednostkowych, po których sformułowała 202 oceny. Izba stosuje trzystopniową skalę ocen: pozytywną, w formie opisowej lub negatywną. Opisowa oznacza, że nieprawidłowości nie pozwalają na zaakceptowanie wykonania budżetu, ale nie są tak poważne, by wystawić ocenę negatywną.
Tak jak trzy lata temu (za budżet...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta