Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samowolna zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego

13 sierpnia 2024 | Administracja i samorząd | Joanna Maj

Przepisy Prawa budowlanego nie wymieniają wszystkich przypadków, które ustawodawca traktuje jako zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego, przez co – często nieświadomie – dochodzi do samowolnej zmiany sposobu użytkowania.

Zgodnie z art. 71 ust. 1 pkt 2 i 3 Prawa budowlanego (p.b.) przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumiemy w szczególności:

∑ podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń,

∑ podjęcie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zaliczanej do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Przepisy Prawa budowlanego nie wymieniają wszystkich przypadków, które ustawodawca traktuje jako zmianę sposobu użytkowania, przez co – często nieświadomie – dochodzi do samowolnej zmiany sposobu użytkowania.

1. Czym jest zmiana sposobu użytkowania obiektu lub jego części – praktyka i orzecznictwo

Prawo budowlane nie wymienia wszystkich przypadków, które powinniśmy traktować jako zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, o czym świadczy użycie w przepisie określenia „w szczególności”. Oprócz przypadków wprost wskazanych w art. 71 ust. 1 pkt 2 i 3 p.b. mogą w praktyce wystąpić inne, które...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12949

Wydanie: 12949

Spis treści
Zamów abonament