Kiedy towary da się przekwalifikować na środki trwałe
Zmiana klasyfikacji składnika majątku wymaga przeanalizowania przesłanek do zakwalifikowania towaru jako środek trwały, ustalenia jego wartości początkowej, określenia sposobu jego amortyzacji i wprowadzenia zmian w ewidencji księgowej.
Czy w sytuacji, kiedy spółka nabyła składnik majątku z zamiarem dalszej odsprzedaży i zakwalifikowała go jako towar handlowy, może zmienić decyzję o jego przeznaczeniu i zacząć wykorzystywać go we własnym przedsiębiorstwie? Jak najbardziej tak, jednak trzeba wiedzieć, w jaki sposób operacja powinna zostać ujęta w księgach oraz jakie warunki powinien spełnić składnik majątku.
Decydując się na przekwalifikowanie towarów na środki trwałe, musimy pamiętać przede wszystkim o tym, aby dany przedmiot spełniał określone warunki, które są określone w art. 3 pkt 15 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem środek trwały posiada następujące cechy:
∑ przewidywany okres jego ekonomicznej użyteczności jest dłuższy niż rok,
∑ jest kompletny i zdatny do użytku,
∑ jest przeznaczony na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.
Z kolei towary są aktywami obrotowymi, które służą przedsiębiorstwu w bezpośrednim osiąganiu zysku, tzn. służą dalszej odsprzedaży,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta