Korekty cen transferowych w orzeczeniach sądów
W ubiegłym roku sądy administracyjne rozstrzygały spory interpretacyjne dotyczące korekt w aż trzech kluczowych obszarach, co jedynie podkreśla stopień trudności związany z ich praktycznym zastosowaniem.
Pomimo zmiany przepisów od 1 stycznia 2019 r. temat korekt cen transferowych (TP) wciąż budzi wiele wątpliwości wśród podatników.
W 2023 r. sądy odnosiły się do korekt w trzech głównych obszarach:
∑ ustalenie rodzaju rozliczeń i tego, czy korekta jest korektą cen transferowych,
∑ analiza spełnienia warunków uznania korekty cen transferowych w przychodach/kosztach podatkowych,
∑ wpływ korekty cen transferowych na status podatkowej grupy kapitałowej (PGK).
Definicja i warunki korekt TP
Korekty TP dotyczą wyłącznie transakcji między podmiotami powiązanymi i mają na celu dostosowanie cen stosowanych w transakcji do zasad rynkowych. Mimo podjęcia prób wyjaśnienia definicji korekt TP przez Ministerstwo Finansów w objaśnieniach, kwestia ta w pewnym zakresie wciąż pozostaje niejednoznaczna.
Korekty TP różnią się od innych korekt rozliczeń podatkowych przede wszystkim ze względu na specyfikę transakcji między podmiotami powiązanymi. Ich cel i przyczyny realizacji mają kluczowe znaczenie dla poprawnego ujęcia w rozliczeniach podatkowych. Warto zauważyć, że nie wszystkie korekty między podmiotami powiązanymi są korektami cen transferowych, ale każda korekta TP dotyczy transakcji między podmiotami powiązanymi.
W praktyce podatkowej można wyróżnić korekty, które można jednoznacznie sklasyfikować jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta