Spółka zależna może nie wykonać wiążącego polecenia
Jeżeli wykonanie polecenia wiązałoby się z niewypłacalnością albo zagrożeniem dla wypłacalności spółki zależnej, to wówczas obligatoryjnie odmawia ona wykonania wiążącego polecenia.
Przesłanki ustawowe odmowy wykonania wiążącego polecenia przez spółkę zależną uczestniczącą w tzw. kwalifikowanej grupie spółek nie są dowolne. Są one ujęte bardzo wąsko. Zgodnie z art. 214 § 1 k.s.h. spółka zależna uczestnicząca w grupie spółek podejmuje uchwałę o odmowie wykonania wiążącego polecenia, jeżeli wykonanie polecenia doprowadziłoby do niewypłacalności albo do zagrożenia niewypłacalnością tej spółki. Ponadto – jeżeli spółka zależna nie jest spółką jednoosobową – podstawą odmowy wykonania wiążącego polecenia jest jego sprzeczność z interesem spółki zależnej i obawa braku naprawienia szkody przez spółkę dominującą w okresie dwóch najbliższych lat.
Odmowa wymaga uchwały
Odmowa wykonania wiążącego polecenia wydanego przez spółkę dominującą wymaga sformalizowania w postaci uchwały spółki zależnej. Chodzi tu – co do zasady – o uchwałę zarządu (albo rady dyrektorów) spółki zależnej. W przypadku podjęcia uchwały o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta