Redukcja zatrudnienia bywa złym remedium na długi
Zwolnienie pracowników zawsze przynosi oszczędności firmie. Jednak długofalowe skutki takiego kroku mogą dla niej być niezwykle niekorzystne.
radca prawny, Kancelaria KPR
Nieprzemyślany ruch może doprowadzić firmę na skraj upadłości. Zadłużony przedsiębiorca musi szukać oszczędności. Bez nich trudno wyjść z kryzysu zadłużenia. Jedną z częściej wykorzystywanych w tym obszarze metod jest redukcja zatrudnienia. Koszty związane z wykonywaniem umowy o pracę są na tyle duże, że dla wielu firm pozostają podstawowym obciążeniem budżetu.
Trzeba przy tym pamiętać, że redukcja zatrudnienia to skomplikowane przedsięwzięcie, którego niewłaściwe przeprowadzenie może wygenerować przedsiębiorcy jeszcze większe trudności. O czym więc pamiętać, redukując zatrudnienie?
Wysokie koszty pracy
Z zatrudnieniem pracowników wiążą się wysokie koszty i wiele wskazuje na to, że będą one nadal dynamicznie wzrastać – chociażby ze względu na podwyżkę płacy minimalnej. Właściwie nie trzeba tego przypominać żadnemu przedsiębiorcy. Konieczność zmniejszenia tych kosztów w budżecie firmy często przekłada się na rezygnację z zatrudniania pracowników na umowy o pracę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta