Ogłoszenie upadłości może uzdrowić firmę
Głównym celem postępowania upadłościowego jest zaspokojenie wierzycieli. Jednak syndyk może swoimi działaniami wyciągnąć przedsiębiorstwo z kłopotów i nie likwidować niepotrzebnie miejsc pracy.
prawnik, Kancelaria Piotrowski i Wspólnicy
Upadłość przedsiębiorcy to ostateczny środek, gdy inne sposoby oddłużania, w tym restrukturyzacja, okażą się bezskuteczne. Ogłoszenie upadłości niesie ze sobą liczne skutki nie tylko dla samego przedsiębiorcy. Proces ten może znacząco wpłynąć także na życie wielu jego pracowników. Wraz z ogłoszeniem upadłości pracownicy stają przed niepewną przyszłością pod względem zawodowym i finansowym. W przepisach ustawy z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (tekst jedn. DzU z 2024 r., poz. 794) przewidziano jednak mechanizmy, które w pewnym stopniu chronią pracowników w takich sytuacjach.
Ogłoszenie upadłości
Zgodnie z przepisami prawa upadłościowego upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny. Przepis określa niewypłacalność jako utratę zdolności wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu takich zobowiązań przekracza trzy miesiące. W przypadku dłużnika będącego osobą prawną albo tzw. ułomną osobą prawną stan niewypłacalności jest także wtedy, gdy jego zobowiązania pieniężne przekraczają wartość jego majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający 24 miesiące.
Postępowanie upadłościowe może być wszczęte tylko na wniosek złożony przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta