Czy można wykonać zabezpieczenie bez tytułu
Zasada, zgodnie z którą organ egzekucyjny nie bada zasadności i wymagalności obowiązku stwierdzonego tytułem, rodzi pytanie o zakres badania, czy przedłożony przez uprawnionego dokument w ogóle jest tytułem zabezpieczenia. Stwarza także pole do nadużyć.
Problem zabezpieczenia został w niniejszym artykule zilustrowany na przykładzie konkretnej sprawy, w której uprawniony przedłożył, jako tytuł zabezpieczenia, nieprawomocny wyrok, który w istocie takim tytułem nie był, zaś komornik wykonał zabezpieczenie.
Instytucja zabezpieczenia roszczenia jest instytucją, która ma na celu zabezpieczenie roszczeń, które nie zostały jeszcze stwierdzone tytułem wykonawczym. Jest to pomocne w szczególności w sytuacji, w której wiadome jest, że dłużnik próbuje wyzbywać się majątku, z którego w późniejszym czasie miałaby zostać przeprowadzona egzekucja.
Postanowienie sądu o udzieleniu zabezpieczenia
W tym celu jeszcze przed etapem wszczęcia postępowania sądowego lub w trakcie jego trwania można złożyć wniosek o udzielenie zabezpieczenia. We wniosku tym należy dokładnie określić sposóby, w jaki ma być prowadzone postępowanie zabezpieczające. Wydane przez sąd w granicach wniosku postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia, zaopatrzone z urzędu w klauzulę wykonalności, stanowi tytuł zabezpieczenia, na podstawie którego możliwe jest wszczęcie postępowania o wykonanie zabezpieczenia.
Tak wydane postanowienie nie jest jednak jedyną formą tytułu zabezpieczenia.
Nakaz zapłaty
Zgodnie z art. 492 § 1 k.p.c. nakaz zapłaty z chwilą wydania stanowi tytuł...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta