Walne zgromadzenie spółki akcyjnej można odwołać
Zwołanie, a następnie odwołanie walnego zgromadzenia może skutkować wszczęciem postępowania sądowego przez akcjonariusza, zwłaszcza że w przypadku spółki akcyjnej brak jest regulacji tego procesu w kodeksie spółek handlowych.
Z niezrozumiałych powodów nowelizacja kodeksu spółek handlowych z 9 listopada 2018 r. (dalej: nowelizacja), która wprowadziła do k.s.h. możliwość odwołania zgromadzenia wspólników spółki z o.o., nie objęła spółki akcyjnej. W rezultacie wśród przepisów dotyczących walnego zgromadzenia nie ma odpowiednika art. 235 § 4 k.s.h., który postanawia, że zwołujący ma prawo odwołać zgromadzenie, chyba że jego zwołanie wynika z wniosku wspólników mniejszościowych (wówczas odwołanie zgromadzenia pozostaje w gestii mniejszości).
Kodeksowa luka
Odwołanie walnego zgromadzenia spółki akcyjnej należy jednak uznać za dopuszczalne i to mimo braku wyraźnej podstawy prawnej dla tego procesu. Nie ma racjonalnych powodów, aby odmawiać spółce akcyjnej (jej organom lub akcjonariuszom) możliwości odwołania walnego zgromadzenia, gdy stanie się ono niemożliwe do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta