Czy wyjścia do teatru, kina i parków rozrywki można finansować z dotacji oświatowej?
Organy i sądy administracyjne nie wypracowały jak dotąd jednolitego stanowiska, czy można finansować z dotacji oświatowej wizyty podopiecznych w kinach, teatrach czy parkach rozrywki. W którym kierunku skłania się najnowsze orzecznictwo WSA?
Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 17 lutego 2023 r. (I SA/Lu 633/22) stwierdził, że zakres dopuszczalnego finansowania z dotacji oświatowej aktywności podejmowanych przez przedszkole na rzecz jego wychowanków należy interpretować, co do zasady, rozszerzająco, z uwzględnieniem istniejących realiów społecznych.
Prezydent miasta nakazuje zwrot dotacji
Sprawa dotyczyła decyzji zobowiązującej organ prowadzący przedszkole niepubliczne do zwrotu dotacji oświatowej wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem. W pierwszej kolejności taką decyzję wydał prezydent miasta Lublina, zobowiązując organ prowadzący przedszkole do zwrotu 84 975,67 zł wraz z odsetkami. Organ prowadzący przedszkole odwołał się od tej decyzji do samorządowego kolegium odwoławczego.
SKO przychyla się częściowo
Samorządowe kolegium odwoławcze uchyliło rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji i zobowiązało organ prowadzący przedszkole do zwrotu mniejszej kwoty – tj. 24 682,80 zł wraz z odsetkami. SKO stwierdziło bowiem, że organ prowadzący przedszkole prawidłowo wydatkował środki z dotacji co do czterech kategorii kosztów:
∑ nabycia usług księgowych,
∑ wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypłacony pracownikowi przedszkola,
∑ zakupu i wypożyczenia strojów regionalnych dla dzieci oraz
∑ organizacji różnego rodzaju aktywności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta