Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy nowe formy współpracy inwestorów i gmin się sprawdzają?

04 września 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Mirosław Sadowski Kamila Świerk

Zintegrowane plany inwestycyjne początkowo mogą uzupełniać, a od 2026 r. zastąpić uchwały mieszkaniowe. Czy w istocie łączą one zalety planów miejscowych i uchwał mieszkaniowych, czy nadal obarczone są pewnymi ich wadami?

Od września 2023 r. do początku 2026 r. formy prawne współpracy inwestorów z gminami w planowaniu przestrzennym ulegają istotnym zmianom. Odnalezienie się w ich gąszczu stanowi wyzwanie dla gmin i przedsiębiorców na rynku nieruchomości. W tym celu porównujemy podstawowe stare i nowe formy (uwzględniając ich kształt obowiązujący od zeszłego roku), aby ocenić związane z nimi szanse i ryzyka.

Do podstawowych form współpracy inwestorów i gmin w planowaniu przestrzennym zaliczają się:

∑ miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (plan miejscowy) uregulowany w ustawie z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: u.p.z.p.),

∑ uchwała o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej (uchwała mieszkaniowa) uregulowana w ustawie z 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (dalej: lex deweloper),

∑ zintegrowany plan inwestycyjny (dalej: ZPI) uregulowany w u.p.z.p.

W zestawieniu pomijamy plan ogólny gminy, który stanowi odpowiednik studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Nie przewiduje on bowiem znacząco odmiennych od dotychczasowych form współpracy inwestorów z gminami.

Plan miejscowy

Plan miejscowy stanowi akt powszechnie obowiązujący wszystkich potencjalnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12967

Wydanie: 12967

Spis treści
Zamów abonament