Pomoc publiczna w ujęciu administracyjno-prawnym
To wnioskodawca powinien dołożyć wszelkiej staranności, aby wykazać, że dane inwestycje służą realizacji celów pomocy de minimis. Na czym polega pomoc publiczna państwa? Kto i na jakich zasadach może ją otrzymać?
Zagadnienie pomocy publicznej przyznawanej przez państwo podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą jest wielowymiarowe. Występuje nie tylko w prawie Unii Europejskiej, mając tam źródło (zob. zwłaszcza art. 107 i nast. Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej), ma wpływ nie tylko na relacje podmiotów rynkowych na tle prawa gospodarczego i cywilnego, ale także przenika do licznych aspektów prawa administracyjnego. Uzmysławia to chociażby analiza orzecznictwa dotyczącego ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 702; dalej: u.p.s.p.p.).
Aspekty materialnoprawne
Powołana wyżej ustawa wprawdzie nie zawiera przepisów materialnoprawnych mogących stanowić podstawę decyzji administracyjnych, a chociażby dla udzielenia pomocy zgodnie z zasadą de minimis konieczne jest przyjęcie krajowej podstawy prawnej, która ma określać zasady udzielania takiej pomocy, jej przeznaczenie, potencjalnych beneficjentów (wyrok NSA z 30 lipca 2013 r., II GSK 552/12, orzecznictwo NSA dostępne pod adresem https://orzeczenia.nsa.gov.pl/cbo/query), jednak mimo proceduralnego charakteru u.p.s.p.p. Naczelny Sąd Administracyjny na jej tle poświęcił też uwagę zagadnieniom materialnoprawnym pomocy publicznej. Wywiódł, że pomoc de minimis jest pomocą o niewielkich rozmiarach, która co do zasady nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta