Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co i jak może sprawdzać policja budowlana?

04 września 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Magdalena Kuchnio

Organ nadzoru budowlanego ma nie tylko oceniać legalność wykonywanych robót budowlanych, ale też badać, czy obiekt jest użytkowany zgodnie z przeznaczeniem. Jakie czynności kontrolne może podejmować w ramach swoich uprawnień?

Zgodnie z koncepcją ustawodawcy wynikającą z przepisów rozdziału 8 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn. DzU z 2024 r., poz. 725 ze zm.; dalej: p.b.) organy nadzoru budowlanego działają w formule organów policyjnych i uprawnione są do podejmowania czynności kontrolnych, sprawdzających oraz interwencyjnych. Od ich oceny i dokonanych przez nie ustaleń uzależnione jest wszczęcie postępowania w sprawie administracyjnej, które ma na celu konkretyzację obowiązku określonego w p.b. Formalne zaś postępowanie – ze względu na charakter i istotę przedmiotu sprawy – wszczynane jest z urzędu po dokonaniu przez organ wiarygodnych ustaleń wstępnych (wyrok WSA w Krakowie z 10 stycznia 2023 r., II SAB/Kr 195/22, LEX nr 3503165).

Jak stanowi art. 80 ust. 2 p.b., zadania nadzoru budowlanego wykonują: powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, wojewoda przy pomocy wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego jako kierownika wojewódzkiego nadzoru budowlanego, wchodzącego w skład zespolonej administracji wojewódzkiej oraz główny inspektor nadzoru budowlanego.

7

Jakie zadania mają organy nadzoru budowlanego? Czy podjęcie czynności kontrolnych wymaga czyjejś obecności?

Zadaniem organów nadzoru budowlanego jest nadzór i kontrola nad przestrzeganiem regulacji prawa budowlanego. Organy te pełnią rolę tzw. policji budowlanej i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12967

Wydanie: 12967

Spis treści
Zamów abonament