Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konsekwencje zwarcia porozumienia między przedsiębiorcami

11 października 2024 | Biznes | Anna Nowicka-Osuch

W prawie cywilnym bardzo często posługujemy się sformułowaniem, że pomiędzy stronami doszło do zawarcia porozumienia. Co jednak to oznacza? Czy takie porozumienie można nazwać umową, aneksem do umowy, a może ugodą?

Zgodnie z definicją wg słownika języka polskiego PWN „porozumienie” oznacza zgodę na coś, wzajemne zrozumienie, umowę, układ. Tym samym, słownik języka polskiego PWN od razu odsyła także do pojęcia umowy. Nie jest to jednak jakikolwiek rodzaj umowy nazwanej, którą możemy znaleźć w Kodeksie cywilnym. Porozumienie stanowi bowiem z pewnością formę umowy nienazwanej. Jednakże, czy każde porozumienie jest umową? Niekoniecznie. Wszystko zależy od tego, na co strony takiego porozumienia się umówią, a więc przede wszystkim czego dane porozumienie będzie dotyczyło, jaki jest cel jego zawarcia, zakres zastosowania, ale także jakie są motywy odnoszące się do podstaw danego porozumienia – czyli dlaczego strony w ogóle zdecydowały się zawrzeć porozumienie.

Czym jest porozumienie?

Odnosząc się do pojęcia porozumienia punktem wyjścia do jego zawarcia powinno być uczestnictwo co najmniej dwóch stron (choć nie jest oczywiście wykluczone uczestnictwo większej ilości stron), lecz przede wszystkim uczestnicy takiego porozumienia muszą zgodzić się co do oświadczeń w tym porozumieniu zawartych. Muszą więc złożyć tzw. zgodne oświadczenia.

Zgodne oświadczenia wynikające z treści porozumienia powinny wynikać z wzajemnego zrozumienia, a więc pojęcia konsensusu. Porozumieniem będzie więc ustalenie jakiegoś wspólnego, niesprzecznego stanowiska w danej sprawie. Porozumiem może być także...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12999

Wydanie: 12999

Spis treści
Zamów abonament