Dlaczego nie należy się obawiać sygnalistów?
25 września 2024 r. weszła w życie ustawa o ochronie sygnalistów. Na przedsiębiorców nakłada ona obowiązek ustanowienia systemu zgłaszania naruszeń w organizacji. Nie tylko duże firmy powinny przyjmować zgłoszenia od sygnalistów. Jakie mogą być z tego korzyści?
Sygnalista to osoba zgłaszająca informację o naruszeniu prawa w kontekście związanym z pracą. Jeżeli zgłoszenia dokonuje w dobrej wierze, powinna zostać objęta ochroną przed działaniami odwetowymi. W związku z tym, na przedsiębiorcach spoczywają liczne obowiązki:
∑ stworzenia skutecznego systemu zgłaszania naruszeń prawa w sposób bezpieczny i poufny,
∑ opracowania adekwatnej procedury zgłaszania naruszeń prawa, z zachowaniem standardów poufności i ochrony sygnalistów,
∑ przeszkolenia pracowników i współpracowników w zakresie świadomości przysługujących im praw i spoczywających obowiązków oraz znaczenia przestrzegania procedur i zachowania odpowiednich postaw.
Przepisy dotyczące sygnalistów i ich ochrony wzbudzają obawy przedsiębiorców – to nowe, zasadniczo nieznane dotąd w Polsce, rozwiązania prawne, nakładające nierealizowane do tej pory obowiązki, konieczne do wdrożenia w bardzo krótkim czasie, angażujące zasoby ludzkie, organizacyjne i finansowe. Dodatkowo, instytucja sygnalistów kojarzona jest z donosicielstwem, występowaniem przeciwko pracodawcy czy współpracownikom. Na instytucję sygnalistów należy jednak także spojrzeć z innej strony – jako na szansę budowania odpowiedniej kultury w firmie, wczesnego wykrywania sygnałów o nieprawidłowościach, identyfikowania tych nieprawidłowości i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta