Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fundusze z UE bardzo ułatwiają finansowanie zrównoważonego rozwoju

11 października 2024 | Ekonomia i rynek | rp.pl
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Zgłaszając się do naszego projektu GO4funds, przedsiębiorcy wskazują, jakie kierunki rozwoju ich interesują. My, monitorując rynek wszystkich konkursów i dotacji, dobieramy informacje o funduszach do potrzeb danego przedsiębiorcy – wskazuje Tomasz Krupowicz, menedżer programów ds. zrównoważonego rozwoju w Banku BNP Paribas.

Z badania Banku BNP Paribas wynika, że co trzecia firma w Polsce inwestuje na rzecz transformacji w kierunku zrównoważonego rozwoju, a kolejne 10 proc. zrobi to w następnych trzech latach. W sumie 40 proc. firm. To dużo czy mało jak na zmiany, do których biznes musi się dostosować?

Z perspektywy wyzwania, przed którym stoimy, dobrze byłoby, gdyby ta wartość była wyższa, gdyż skala wymaganych w Polsce zmian, jeżeli chodzi o transformację i modernizację, jest spora. Na podstawie naszego badania możemy zaobserwować, iż zainteresowanie inwestycjami w kierunku ESG dotyczy przede wszystkim firm, które ze względów prawnych będą musiały liczyć swój ślad węglowy, oraz firm uczestniczących w ich łańcuchach dostaw. Kolejną grupą zainteresowanych są firmy, których działalność jest energochłonna – w ich przypadku czynnikiem motywującym do inwestowania jest chęć obniżenia kosztów.

 

A jakie znaczenie ma tu wielkość firmy? Podejrzewam, że tę 40-proc. średnią podwyższają duże spółki…

Na pewno duże firmy najbardziej odczuwają skutki wprowadzanych regulacji, ale w ich łańcuchach dostaw są także mniejsze firmy, które również będą musiały dostosować się do określonych kryteriów. Jeśli natomiast przedsiębiorcy patrzą na inwestycje jak na wydatek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12999

Wydanie: 12999

Spis treści
Zamów abonament