Krajowy Rejestr Zadłużonych – jak uzyskać wgląd w akta sprawy?
Interes w przeglądaniu akt sprawy dłużnika mają nie tylko wierzyciele. Uzyskaniem dostępu do akt może być zainteresowana np. osoba, której prawo lub rzecz zostało błędnie zakwalifikowane jako składnik majątku upadłego.
Informatyzacja postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych dokonana pod koniec 2021 roku znacznie ułatwiła zainteresowanym uzyskanie kontroli nad ich przebiegiem. Na pierwszy plan wysuwają się tu podmioty, które względem objętego restrukturyzacją lub upadłością dłużnika posiadają należności, czyli wierzyciele. To właśnie wierzycielowi w pierwszej kolejności zależeć powinno, aby w odpowiednim czasie zareagować na problemy finansowe swojego kontrahenta i nie doprowadzić do sytuacji, w której niespłacone przez niego długi nie zostaną w toku postępowania ujawnione i uwzględnione przy ustalaniu spłat. Ponadto udział w sprawie dłużnika umożliwia wierzycielowi zaskarżanie większości rozstrzygnięć zapadających w toku danej sprawy, kwestionowanie podejmowanych czynności, analizę dokumentów składanych przez dłużnika i osobę sprawującą nadzór nad jego majątkiem (zwłaszcza sprawozdań) czy w pewnych wypadkach – udział w radzie wierzycieli czuwającej nad przebiegiem postępowania i wytyczającej jego kierunki. Obecnie żadne z wymienionych nie wymaga już wizyty na poczcie, czy tym bardziej w sądzie – wystarczające jest stabilne łącze internetowe i dostęp do akt sprawy w systemie KRZ. Jak go uzyskać?
1. KRZ – system obsługujący postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne
Na zasadniczą część Krajowego Rejestru Zadłużonych (KRZ) składają się trzy portale:
∑ Publiczny,
∑...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta