Lokal zniszczyła powódź. Co z umową najmu?
To zapisy umowy najmu przesądzą, czy na skutek uszkodzeń spowodowanych powodzią najem wygasł, czy też najemca może żądać obniżenia czynszu lub innych opłat. I jakie są w takiej sytuacji obowiązki wynajmującego.
Jednym z podstawowych wyzwań najbliższych miesięcy będzie walka ze skutkami powodzi. Wiele budynków komercyjnych znajduje się obecnie w stanie niepozwalającym na korzystanie z nich w dotychczasowym zakresie. Może to mieć wpływ na istnienie umów najmu dotyczących zniszczonych lub uszkodzonych lokali oraz na prawa i obowiązki stron umowy najmu. Należy przy tym podkreślić, że wiele umów najmu komercyjnego (najmy powierzchni biurowych, handlowych czy magazynowych) zawiera mniej lub bardziej szczegółowe postanowienia na wypadek wystąpienia przypadków siły wyższej czy też wprost odnoszących się do zniszczenia budynku, w którym znajduje się przedmiot najmu. Zapisy umowne będą miały kluczowe znaczenie przy ocenie czy umowa najmu wygasła, czy najemca może żądać obniżenia czynszu (lub innych opłat) a także jakie są w takiej sytuacji obowiązki wynajmującego (w szczególności, czy wynajmujący jest obowiązany zniszczony budynek odbudować lub naprawić uszkodzony lokal). Poniżej przedstawiamy ogólne zasady wynikające z Kodeksu cywilnego (dalej: „KC”), które znajdą zastosowanie, jeżeli zapisy danej umowy najmu nie stanowią inaczej.
Płatność czynszu
Czynsz stanowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta