Podatki od najmu krótkoterminowego
Nie istnieją przepisy, które pozwalałyby na odrębne traktowanie podatkowe dochodów z najmu krótko- i długoterminowego – pisze ekspert MDDP.
Aktualnie zasady opodatkowania przychodów/dochodów osiąganych w ramach najmu krótkoterminowego niczym nie różnią się od zasad odnoszących się do najmu na dłuższe okresy.
Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, od 2023 r. przychody z najmu nieruchomości mogą opodatkować wyłącznie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zasady opodatkowania tym podatkiem są w miarę proste.
Przychód do opodatkowania powstaje w momencie otrzymania płatności. Stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5 proc. dla kwot do 100 tys. zł i 12,5 proc. od nadwyżki ponad tę kwotę. Ryczałt można opłacać miesięcznie bądź kwartalnie i należy wpłacić go na swój mikrorachunek podatkowy do urzędu skarbowego w terminie do 20. dnia następnego miesiąca (lub do 20. następnego miesiąca po upływie danego kwartału) następującego po miesiącu (kwartale), w którym uzyskano przychód.
Co istotne, podatnicy podatku zryczałtowanego nie mają prawa do rozpoznawania kosztów uzyskania przychodów. To znaczy, że co do zasady obliczają oni ryczałt od całości otrzymanego czynszu. Wyjątkiem jest sytuacja,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta