Fundacja rodzinna w transakcji M A
W ubiegłym roku transakcje M&A zyskały nowego uczestnika – fundację rodzinną. To podmiot, który coraz częściej bierze udział w procesach fuzji i przejęć. Na czym polega specyfika takich transakcji? Na co zwrócić uwagę?
Szczególne zasady opodatkowania oraz elastyczna struktura korporacyjna fundacji rodzinnej umożliwiają skuteczną strukturyzację transakcji. Jakie korzyści prawne i podatkowe niesie ze sobą fundacja rodzinna oraz jakie wyzwania wiążą się z jej udziałem w procesie transakcyjnym?
Fundacja rodzinna…
Fundacja rodzinna to osoba prawna tworzona w celu zarządzania, ochrony oraz pomnażania majątku z korzyścią dla jej beneficjentów. Ustanowiona może zostać wyłącznie przez osobę fizyczną posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych (tzw. fundator). Jej powstanie jest relatywnie nieskomplikowane i nie wiąże się ze znacznym nakładem finansowym. Wymaga złożenia przez fundatora lub fundatorów oświadczenia o ustanowieniu fundacji rodzinnej, przyjęcia statutu w formie aktu notarialnego, sporządzenia tzw. spisu mienia, ustanowienia organów, pokrycia tzw. funduszu założycielskiego oraz uzyskania wpisu w rejestrze.
Wspomniany fundusz stanowi w istocie odpowiednik kapitału zakładowego właściwego spółkom prawa handlowego. Jego minimalna wysokość wynosi 100 tys. zł, a pokryć można go wszelkiego rodzaju mieniem, a zatem nie tylko gotówką, ale również papierami wartościowymi, udziałami lub akcjami w polskich oraz zagranicznych spółkach czy nieruchomościami.
Wraz ze sporządzeniem aktu notarialnego obejmującego oświadczenie o utworzeniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta