Awantura o Booking Island
Najpierw zebranie danych o rynku najmu krótkoterminowego, a później stawianie diagnoz – wskazują eksperci.
Po najmie instytucjonalnym mieszkań (PRS) tym razem rynek najmu krótkoterminowego jest na politycznym cenzurowanym. Ministra funduszy i rozwoju regionalnego Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz uważa, że setki tysięcy lokali wypychanych do segmentu hotelowego destabilizują rynek mieszkaniowy – powodują wzrost czynszów najmu ogółem i zmniejszają bazę potrzebną ludziom chcącym zaspokoić potrzeby mieszkaniowe – czy przez najem długoterminowy, czy zakup lokum.
Rejestr takich mieszkań i zmniejszenie atrakcyjności inwestowania w krótki najem – za pomocą zmian w systemie podatkowym – to dwa główne postulaty Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz.
Dane posłużą za oręż
– Temat wynajmu mieszkań na cele turystyczne wraca co jakiś czas od lat i jest doskonałą okazją dla wielu polityków do tego, by zyskać popularność. Problem polega jednak na tym, że rzadko kiedy w tych wypowiedziach fakty się zgadzają i nadal od lat o temacie się jedynie dyskutuje, a nie prowadzi działań – komentuje Marlena Kosiura, analityczka z portalu InwestycjewKurortach.pl.
Co w takim razie przekłamują politycy?
– Od lat mamy w Polsce prawo, które reguluje rynek mieszkań w modelu krótkoterminowym. Nie trzeba, jak mówi pani minister, tworzyć rejestru lokali, bo taki rejestr prowadzą gminy. Do rejestrów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta