Usługi ubezpieczenia i brokerskie bez podatku u źródła
Wydaje się, że po latach sporów z organami podatkowymi kwestia podatku u źródła od składek płaconych na rzecz zagranicznych ubezpieczycieli została – jednolicie i w sposób korzystny dla płatników – rozstrzygnięta.
Polskie firmy korzystające z usług zagranicznych ubezpieczycieli stają często przed dylematem, czy opłacane przez nie składki podlegają podatkowi u źródła (WHT). Jest to podatek pobierany przez płatnika (polski podmiot wypłacający świadczenie) od niektórych wypłat dokonywanych na rzecz zagranicznych usługodawców (bądź licencjodawców).
Świadczenia objęte WHT
Zakres świadczeń opodatkowanych u źródła został określony w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT. Zgodnie z pkt 2a tego przepisu podatek obejmuje wypłaty „z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze”. Przepis ten nie wymienia wprost usług ubezpieczenia, jednak w wielu interpretacjach fiskus twierdził, że są to usługi o podobnym charakterze do gwarancji, a więc objęte regulacją art. 21 ust. 1 ustawy o CIT.
Jeśli świadczenie mieści się w zakresie tego przepisu, to od wypłacanej należności płatnik powinien pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20 proc. przychodu. Gdyby jednak w stosunku do zagranicznej firmy ubezpieczeniowej możliwe było zastosowanie standardowej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO), obowiązek poboru podatku u źródła byłby wyłączony. Na gruncie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta