Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niedostatecznie opodatkowane zyski będą objęte podatkiem

14 października 2024 | Podatki i rachunkowośćp | Grzegorz Keler

Zadaniem podatku wyrównawczego od niedostatecznie opodatkowanych zysków jest uzupełnienie ewentualnych luk w opodatkowaniu wyrównawczym, które prowadziłyby do braku opodatkowania jednostek dominujących.

System globalnego podatku minimalnego (GLoBE) składa się z trzech podatków. Jednym z nich jest podatek wyrównawczy od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Zasadą w GLoBE jest pierwszeństwo opodatkowania wyrównawczego na poziomie jednostek dominujących (zasada włączenia dochodu do opodatkowania – income inclusion rule). W niektórych przypadkach zastosowanie tej reguły nie będzie jednak możliwe. Wówczas w grę wejdzie zasada niedostatecznie opodatkowanych zysków (under-taxed profit rule), na podstawie której obowiązek opodatkowania wyrównawczego przechodzi na podmioty znajdujące się w dolnej części struktury kapitałowej. Zasadę tę realizuje właśnie podatek wyrównawczy od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Przykładem struktury, do której może on mieć zastosowanie, jest grupa obejmująca spółkę dominującą z siedzibą w państwie, które nie wdrożyły GLoBE (np. w Chinach) i zależne od niej bezpośrednio spółki polskie.

Kogo obejmie podatek

Podatnikami podatku wyrównawczego od niedostatecznie opodatkowanych zysków będą polskie podmioty (głównie spółki) wchodzące w skład grupy międzynarodowych (przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.). Chodzi jednak tylko o takie podmioty, które nie są jednostkami dominującymi w grupie. W praktyce zatem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13001

Wydanie: 13001

Spis treści
Zamów abonament