Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pięć grzechów podatku u źródła

14 października 2024 | Podatki i rachunkowośćp | Daria Górka Monika Grobelska

Rozliczenie podatku u źródła od dawna stanowi spory problem dla podatników. Zasady są skomplikowane, przepisy i interpretacje fiskusa ciągle się zmieniają, a objaśnienia Ministerstwa Finansów pozostają od lat projektem.

Od kilku lat podatek u źródła (WHT) nie schodzi z listy czołowych tematów podatkowych wśród spółek dokonujących wypłat za granicę takich jak dywidendy, odsetki czy należności licencyjne. Ma to związek z ciągle zmieniającymi się przepisami, odraczaniem wejścia ich w życie czy w końcu ze zmieniającym się podejściem do ich interpretacji. Problemy mnożą się, odpowiedzi na liczne pytania brak, a lista grzeszków organów podatkowych jest coraz dłuższa.

1. Warunek niekorzystania ze zwolnień podatkowych

Kością niezgody z podatnikami jest podejście do warunku niekorzystania ze zwolnień podatkowych przez odbiorcę należności (podmiot zagraniczny), tj. dywidend, odsetek czy należności licencyjnych w kraju jego rezydencji. Z treści art. 21 ust. 3c oraz art. 22 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT wynika, że podmiot zagraniczny nie może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. W żadnym miejscu ustawodawca nie wskazał, czy chodzi o zwolnienia podmiotowe (przewidziane np. dla funduszy inwestycyjnych), czy także przedmiotowe (jak zwolnienie partycypacyjne z opodatkowania dywidend).

WSA w Lublinie wydał już wiele wyroków stwierdzających, że warunek ten powinien być interpretowany szeroko, tj. z uwzględnieniem zwolnień zarówno podmiotowych, jak i przedmiotowych. Do zwolnień...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13001

Wydanie: 13001

Spis treści
Zamów abonament