Lekceważenie zasad bhp: jak radzić sobie z opornym pracownikiem?
Przestrzeganie przepisów i zasad bhp to podstawowy obowiązek pracownika. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie chce on używać kasku albo szelek? Czy pracodawca może przymknąć na to oko?
∑ Pracownik w moim zakładzie pracy notorycznie nie przestrzega przepisów bhp. Nie chce nosić środków ochrony indywidualnej, tj. hełmu ochronnego, ochronników słuchu, a nawet szelek bezpieczeństwa. Tłumaczy, że jest to niewygodne, krępuje ruchy i ogranicza jego swobodę. Wyjaśnia, że nie potrzebuje ich używać, bo ma doświadczenie zawodowe, które pozwala mu unikać wypadków. Jego zachowanie wpływa demoralizująco na resztę zespołu. Ponadto obawiam się, że dojdzie do wypadku w pracy i poniosę konsekwencje za nieprzestrzeganie przez tę osobę przepisów bhp. Czy w takiej sytuacji mogę nałożyć na pracownika karę pieniężną lub zwolnić go dyscyplinarnie? – pyta czytelnik.
W mojej ocenie należałoby nałożyć na pracownika karę pieniężną za nieprzestrzeganie przepisów bhp. Gdyby zastosowana kara pieniężna nie przyniosła skutku, należy rozważyć rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Obowiązki pracownika
Przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy to jeden z podstawowych obowiązków pracownika. Kodeks pracy przewiduje, że pracownik jest zobowiązany:
∑ znać przepisy i zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, brać udział w szkoleniu i instruktażu z tego zakresu oraz poddawać się wymaganym egzaminom sprawdzającym,
∑ wykonywać pracę w sposób zgodny z przepisami i zasadami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta