Branża szykuje skargę do TSUE
Producenci leków nie zgadzają się z nadmiernym obciążeniem ich kosztami za usunięcie mikrozanieczyszczeń ze ścieków komunalnych. A skutki w postaci wyższych cen leków odczują pacjenci.
5 listopada Rada Unii Europejskiej przyjęła zmiany w dyrektywie o oczyszczaniu ścieków komunalnych.
– Polska i Węgry były przeciwne przyjęciu tych zmian, a Estonia wstrzymała się od głosu. Zmiany dotyczą konieczności usuwania ze ścieków miejskich substancji pochodzących z leków, które są wydalane przez zażywających je pacjentów. Przemysł farmaceutyczny ma zostać zobowiązany do pokrycia kosztów oczyszczania ścieków komunalnych z tych mikropozostałości chemicznych – tłumaczy Krzysztof Kopeć, prezes Krajowych Producentów Leków. – Europejskie organizacje producentów leków chcą zaskarżyć tę dyrektywę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ponieważ nieproporcjonalnie obciąża kosztami naszą branżę – dodaje.
– Branża farmaceutyczna – co jest oczywiste – oczyszcza na swój koszt ścieki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta