Niska wiarygodność szkodzi gospodarce
Polska ma problem z wiarygodnością ekonomiczną, zwłaszcza dotyczącą finansów publicznych, stabilności pieniądza, a także praworządności.
– W Polsce z wiarygodnością jest źle, ale w innych krajach jest gorzej – ocenił dr hab. Bartłomiej Biga, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, jeden z autorów raportu „Indeks wiarygodności ekonomicznej Polski”. Raport zaprezentowano w czasie kongresu Open Eyes Economy Summit 2024 w Krakowie. Indeks w tegorocznej, trzeciej, edycji został przygotowany dla pięciu krajów Europy Środkowej: Polski, Czech, Rumunii, Słowacji i Węgier. Polska i Węgry wyraźnie gorzej radziły sobie z kształtowaniem wiarygodności ekonomicznej w tym gronie w zeszłym roku.
Koncepcję IWEP i raport opracował zespół ekspertów pod kierownictwem prof. Jerzego Hausnera, współpracujących z Open Eyes Economy Summit, Europejskim Kongresem Finansowym, Fundacją Wolności Gospodarczej, Instytutem Finansów Publicznych, Konfederacją Lewiatan, Szkołą Główną Handlową.
Osiem obszarów
Indeks pokazuje zmianę od 2015 do 2023 r., dotyczy ośmiu obszarów życia gospodarczego i społecznego. Są to: praworządność, swoboda działalności gospodarczej, wiarygodność finansów publicznych, stabilność systemu finansowego, ochrona i bezpieczeństwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta