Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy pracodawca może wybrać sąd do rozpatrywania jego spraw?

21 listopada 2024 | Kadry i Płace | Rafał Krawczyk

W postępowaniu w sprawach z zakresu prawa pracy obowiązuje szczególna i wyczerpująca regulacja właściwości miejscowej sądu. Czy wyłącza to możliwość własnych ustaleń pracodawcy?

∑ Pracodawca zatrudnia pracowników z różnych miast, ponieważ prowadzi działalność na terenie całego kraju. Kancelaria prawna prowadząca obsługę pracodawcy ma siedzibę w miejscowości, gdzie pracuje zarząd spółki. Czy można we wszystkich umowach o  pracę z każdym z pracowników wpisać, że spory ze stosunku pracy rozstrzygnie sąd właściwy dla siedziby zarządu spółki? – pyta czytelnik.

Nie. Taki zapis byłby niezgodny z przepisami o właściwości w sprawach z zakresu prawa pracy określonymi w kodeksie postępowania cywilnego. Bez znaczenia jest to, czy zapis o umownej właściwości sądu byłby zamieszczony w umowie o pracę, czy innym dokumencie, np. oddzielnym porozumieniu albo tym bardziej w akcie prawa zakładowego wydanym przez pracodawcę. Nawet jeśli tego typu zastrzeżenie zostanie zamieszczone w umowie o pracę (lub w innym dokumencie), można się spodziewać, że sąd nie będzie go respektował, jeżeli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13032

Wydanie: 13032

Spis treści
Zamów abonament