Czy rodzic zastępczy może podjąć każdą pracę?
Roli zastępczej rodziny nie może zakłócać działalność zarobkowa. Kto to ocenia? Czy potrzebna jest zgoda na podjęcie pracy i czyja? Jakie uprawnienia ma rodzic zastępczy zatrudniony na etacie?
Rodzina zastępcza jest jedną z form rodzinnej pieczy zastępczej nad dziećmi pozbawionymi częściowo lub całkowicie opieki rodzicielskiej. Decyzję o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej podejmuje sąd rodzinny. Pracownik decydujący się na pełnienie tej roli bierze na siebie szczególną odpowiedzialność, która obejmuje zobowiązania społeczne, prawne oraz finansowe i wpływa bezpośrednio na jego sytuację zawodową. Warto zatem bliżej przyjrzeć się wymaganiom i wyzwaniom, jakie wiążą się z pełnieniem funkcji rodziny zastępczej.
Wymagania formalne
Zasady i formy sprawowania pieczy zastępczej oraz jej finansowania szczegółowo określa ustawa z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (tekst jedn. DzU z 2024 r., poz. 177 ze zm.; dalej: ustawa). Polskie prawo wyróżnia kilka rodzajów sprawowania pieczy zastępczej:
∑ spokrewniona rodzina zastępcza – tworzona przez najbliższych krewnych dziecka, takich jak pełnoletnie rodzeństwo czy dziadkowie,
∑ niezawodowa rodzina zastępcza – mogą ją tworzyć dalsi krewni lub osoby niespokrewnione z dzieckiem,
∑ zawodowa rodzina zastępcza – rodzina, z którą starosta zawarł umowę o pełnienie funkcji rodziny zastępczej; w tego typu rodzinie może przebywać łącznie nie więcej niż 3 dzieci, choć w szczególnych przypadkach (np. w odniesieniu do liczniejszego rodzeństwa)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta