Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy dopuszczalny jest self-cleaning po wyborze najkorzystniejszej oferty?

17 grudnia 2024 | Administracja i samorząd | Wiktor Kulig

Z uwagi na brak ustawowego wskazania na ostateczny moment, w którym wykonawcy zobowiązani są podjąć działania zmierzające do wykazania swojej rzetelności oraz przedstawić w tym zakresie stosowne dowody zamawiającemu, Krajowa Izba Odwoławcza wypracowała jednolitą linię orzeczniczą w tym zakresie.

Procedura self-cleaning na podstawie ustawy z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych („Pzp”) stanowi mechanizm, który umożliwia wykonawcy, pomimo zaistnienia przesłanek do jego wykluczenia z postępowania, złożenie dowodów na podjęcie odpowiednich działań naprawczych, wykazując przy tym swoją rzetelność i w konsekwencji unikając wykluczenia. Krajowa Izba Odwoławcza wypracowała zasadniczo jednolitą linię orzeczniczą wskazującą, kiedy self-cleaning może być przeprowadzony. Instrukcje płynące z orzeczeń KIO (przykładowo – wyrok z 26 sierpnia 2021 r., sygn. akt KIO 2348/21), sprowadzają się do przyjęcia, iż wykonawca może przeprowadzić self-cleaning najpóźniej do momentu wykluczenia go z postępowania. Brak jest przy tym cezury czasowej.

Self-cleaning po wyborze oferty?

Problematyczne jednak może wydawać się przeprowadzenie self-cleaningu po wyborze oferty najkorzystniejszej w postępowaniu, ergo m.in. w sytuacji, w której zamawiający nie wiedząc, że dany wykonawca podlega wykluczeniu, wybiera jego ofertę jako najkorzystniejszą. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której wykonawca przekazuje zamawiającemu informacje sprzeczne z prawdą (wraz z ofertą), a zamawiający pozostając wprowadzonym w błąd, wybiera ofertę tego wykonawcy jako najkorzystniejszą. Następnie – po wyborze oferty najkorzystniejszej, wykonawca zdając sobie sprawę z własnej sytuacji podmiotowej, składa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13054

Wydanie: 13054

Spis treści
Zamów abonament