Nowe prawo na granicy
Ataki na granicę zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa – to przesłanka, która pozwoli Polsce odmówić statutu uchodźcy, nawet dzieciom.
Nowe przepisy dla cudzoziemców, w tym zapowiadane przez premiera Donalda Tuska zawieszenie prawa do azylu, miałyby wejść w życie już od marca przyszłego roku. Wczesną wiosną – jak pokazują statystyki z ostatnich trzech lat – rozpoczyna się bowiem presja na polską granicę od strony Białorusi, która trwa do października. Mimo tysięcy funkcjonariuszy wysłanych na granicę, coraz szczelniejszej zapory i monitoringu oraz wprowadzonej w czerwcu strefy buforowej ilość prób przedostania się do Polski nie spada – do listopada tego roku odnotowano blisko 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, kiedy w całym roku ubiegłym było ich 26 tys., a w 2022 r. – 15,6 tys. Rekordowy był pierwszy rok – 2021 – blisko 40 tys.
Kogo będzie można pozbawić statusu uchodźcy?
Projekt ustawy o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej autorstwa prof. Macieja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta