Pod lupą fiskusa: jak zminimalizować ryzyko podczas kontroli?
Nagłe sprawdzenie rozliczeń i dokumentacji nie musi oznaczać kłopotów, jeśli firma jest dobrze przygotowana.
Organy podatkowe mogą przeprowadzać kontrole z wielu powodów. Często realizują je w ramach rutynowych działań sprawdzających zgodność rozliczeń przedsiębiorców z prawem. Zdarza się też, że impuls do kontroli stanowi analiza ryzyka, np. w przypadku ujawnienia nieścisłości w deklaracjach podatkowych lub transakcjach o nietypowym charakterze. Kontrolerzy podejmują działania także wtedy, gdy przedsiębiorca ubiega się o zwrot podatku i należy potwierdzić prawidłowość rozliczeń.
Na przestrzeni ostatnich lat przedmiot kontroli ulega zmianom. Coraz częściej kontrolerzy sprawdzają m.in. podatek u źródła (WHT), ceny transferowe, samozatrudnienie, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, schematy podatkowe (MDR), rozliczenia pomocy covidowej, outsourcing oraz zjawisko karuzeli VAT w obszarze usług budowlanych.
W ujęciu statystycznym ponownie odnotowujemy wzrost kontroli w zakresie podatku VAT, który po latach dominacji podatków dochodowych (PIT, CIT) wraca na pierwsze miejsce. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w najbliższych latach należy spodziewać się częstszych kontroli VAT. Rosnąca luka podatkowa w tym obszarze mobilizuje organy skarbowe do intensyfikacji działań i coraz częstszego zatrzymywania zwrotów VAT. Ponownie powracają też postępowania dotyczące karuzeli podatkowych, zwłaszcza w sektorze usług budowlanych. W kontekście VAT kontrolerzy zwracają również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta