Co zawrzeć w umowie spółki komandytowej
Lakoniczna treść umowy i brak uregulowania precyzyjnych zasad funkcjonowania spółki mogą być w przyszłości źródłem nieporozumień między wspólnikami lub powodować komplikacje związane ze sprawnym funkcjonowaniem samej spółki.
Umowa spółki komandytowej jest kluczowym dokumentem regulującym relacje między wspólnikami oraz zasady funkcjonowania samej spółki. Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują co prawda minimalną treść umowy spółki, jednak ograniczenie się tylko do obowiązkowych elementów umowy może być w przyszłości źródłem wielu problemów. W umowie spółki warto także przewidzieć kilka praktycznych rozwiązań, które mogą ułatwić sprawne przeprowadzanie określonych czynności.
Tym samym istotne jest, aby już na etapie zakładania spółki przemyśleć kwestie kluczowe dla jej późniejszej działalności, a także uregulować prawa i obowiązki poszczególnych wspólników w sposób, który nie będzie rodził w przyszłości nieporozumień.
Zmiany składu osobowego
Spółka komandytowa, jako spółka osobowa, jest co do zasady oparta na osobistym zaangażowaniu wspólników. Z uwagi na to przepisy kodeksu spółek handlowych dają prymat stałości składu osobowego spółki. Tym samym ogół praw i obowiązków wspólnika spółki komandytowej może być przeniesiony (np. sprzedany czy darowany) na inną osobę tylko wówczas, gdy dopuszcza to umowa spółki. Jeśli w umowie spółki możliwość zbywania ogółu praw i obowiązków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta