Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konkurencyjność ma służyć pacjentom

17 grudnia 2024 | Rzecz o zdrowiu | Dominika Pietrzyk
Uczestnicy debaty zastanawiali się nad wyzwaniami zdrowotnymi, przed jakimi stają właśnie kraje UE
autor zdjęcia: Jacek Kamiński
źródło: Rzeczpospolita
Uczestnicy debaty zastanawiali się nad wyzwaniami zdrowotnymi, przed jakimi stają właśnie kraje UE

Profilaktyka, reforma unijnego prawa farmaceutycznego, konkurencyjność, bezpieczeństwo lekowe – to zadania, jakie Polska stawia podczas prezydencji w Radzie UE.

Zdrowie zyskuje na znaczeniu w politykach Unii, podobnie jak bezpieczeństwo. – Paradoks polega na tym, że są to dwie dziedziny, w których Unia Europejska traktatowo nie jest zbyt mocno umocowana, bo są to przede wszystkim kompetencje państw członkowskich, zarówno w zakresie polityki zagranicznej, bezpieczeństwa, jak również zdrowia – zauważył podczas okrągłego stołu „Wyzwania i szanse dla polskiej prezydencji w Radzie UE w obszarze zdrowia”, zorganizowanego przez „Rzeczpospolitą”, Adam Jarubas, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący unijnej podkomisji zdrowia publicznego.

Europoseł zwrócił uwagę, że partnerem do rozmów podczas polskiej prezydencji w Radzie UE będzie nowy węgierski komisarz ds. zdrowia publicznego Olivér Várhelyi. – To bardzo doświadczony urzędnik również na szczeblu unijnym i wydaje się, że z nim możemy budować poparcie dla głównych priorytetów – powiedział.

Profilaktyka zamiast medycyny naprawczej

Do głównych priorytetów w czasie polskiego przywództwa w UE należy profilaktyka. – Dla nas to najistotniejsza sprawa – powiedziała Urszula Żurek-Kucharska z AstraZeneki. Jak dodała, jeżeli w trakcie polskiej prezydencji udałoby się dokonać przeglądu skuteczności programów profilaktycznych, byłby to piękny efekt tej prezydencji. – Miejmy nadzieję, że dojdziemy do takiego momentu, gdzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13054

Wydanie: 13054

Spis treści
Zamów abonament