Wyższe koszty inwestycji samorządowych ze środków KPO
Przepisy są dosyć skomplikowane, dlatego rodzą spory między organami skarbowymi a gminami. Należy więc doprecyzować, które wydatki gmin są poza VAT-em, a na które powinien być nałożony podatek VAT – mówi prof. dr hab. Artur Mudrecki, dyrektor Centrum Badań nad VAT-em w Akademii Leona Koźmińskiego.
Centrum Badań nad VAT-em w Akademii Leona Koźmińskiego wskazuje, że samorządy pokryją wyższe koszty realizując inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Dlaczego?
Przyczyną jest niezakwalifikowanie podatku od towarów i usług jako kosztu kwalifikowanego, wskutek czego samorządy będą musiały pokryć ten podatek z własnego budżetu. Taki stan wynika z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2021/2041 z 12 lutego 2021 r. Może się to okazać barierą w realizowaniu inwestycji ze środków Krajowego Planu Odbudowy.
Ile w związku z tym samorządy mogą stracić pieniędzy?
Jest to trudne do wyliczenia, ponieważ nie mam dostępu do informacji związanych z uzyskiwaniem środków na KPO. Wiadomo natomiast, że będą to kwoty 8 proc. lub 23 proc. wartości inwestycji.
W jakich sytuacjach przy realizacji inwestycji z KPO samorządy nie będą musiały płacić podatku VAT?
Wyjątkiem są inwestycje związane z budową żłobków. W odpowiedzi na interpelację poselską minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz potwierdziła, że środki na żłobki nie będą uznane za koszt kwalifikowany, w związku z czym będzie można pokryć je ze środków KPO....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta