To już drugie podejście do zmian w restrukturyzacji zapobiegawczej
Trwają prace nad długo wyczekiwanym projektem ustawy implementującej dyrektywę ws. ram restrukturyzacji zapobiegawczej. Największą rewolucję przejdą warunki przyjmowania układu.
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, umorzenia długów i zakazów prowadzenia działalności oraz w sprawie środków zwiększających skuteczność postępowań dotyczących restrukturyzacji, niewypłacalności i umorzenia długów, a także zmieniająca dyrektywę (UE) 2017/1132 zmierza do harmonizacji prawa państw członkowskich UE w obszarze możliwości przeprowadzenia skutecznej restrukturyzacji zadłużenia. Celem dyrektywy jest stworzenie możliwie jednolitych ram restrukturyzacji na całym obszarze UE, co ma szczególne znaczenie w kontekście realizacji swobody przepływu kapitału w ramach jednolitego rynku UE.
Polska wypada na tle innych państw korzystnie, rozwiązania w tym zakresie (prawo restrukturyzacyjne) obowiązują już od 1 stycznia 2016 r. Krajowe regulacje wymagają jednak dalszego dostosowania, a termin implementacji dyrektywy upłynął 17 lipca 2022 r. (i to po skorzystaniu z rocznego przedłużenia terminu).
Aktualny projekt ustawy został opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacji 18 października 2024 r. i jest szeroko dyskutowany. Do projektu zgłoszono 12 stanowisk w ramach konsultacji publicznych oraz 19 opinii. Obecna wersja ustawy w porównaniu z projektem z 2023 r. przygotowanym przez poprzedni rząd jest wyraźnie okrojona – zmienią się w zasadzie jedynie przepisy prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta