Kilka sposobów na sukcesję rodzinnej firmy
Polskie prawo oferuje instrumenty, które mogą pomóc w sukcesji lub w długoterminowym zarządzaniu majątkiem prywatnym czy rodzinnym. Każdy z nich ma zalety i wady. Wybór danego rozwiązania powinien być dostosowany do specyfiki biznesu oraz zakresu jego działalności.
Sukcesja w biznesie jest tematem żywo dyskutowanym zarówno w mediach - za sprawą konfliktu w rodzinie jednego z najbogatszych Polaków, jak i wśród przedsiębiorców, gdzie wymusza ją zmiana pokoleniowa. Jedną z form sukcesji jest założenie fundacji rodzinnej, czy to polskiej, czy to zagranicznej. Przeniesienie majątku do fundacji oznacza jednak w pewnym sensie rozstanie się często dorobkiem całego życia, co dla niektórych może być trudne do zaakceptowania. Nie zawsze też jest to optymalne z punktu widzenia prowadzenia biznesu, czy wreszcie podatków.
Dzierżawa przedsiębiorstwa
Jedną z możliwości, którą warto wziąć pod rozwagę przy planowaniu sukcesji jest możliwość wydzierżawienia swojego przedsiębiorstwa. Sukcesja miałaby postać umowy dobrze znanej w obrocie gospodarczym, opisanej w kodeksie cywilnym, w ramach której można oddać swoje przedsiębiorstwo do korzystania i pobierania pożytków innej osobie w zamian za czynsz. Czynsz zapewnia zatem stały dopływ środków.
Przedsiębiorstwo można wydzierżawić zarówno członkom rodziny, jak również podmiotom niespokrewnionym z właścicielem. Można przy wyborze dzierżawcy kierować się jego kompetencjami i potencjałem rynkowym, a nie tylko więzami rodzinnymi. Dodatkowo przy dzierżawie przedsiębiorca nie wyzbywa się własności, a dzięki odpowiednim zapisom w umowie dzierżawy można taką...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta