Kiedy restrukturyzacja, a kiedy upadłość?
Celem restrukturyzacji jest uniknięcie upadłości i pomoc dłużnikowi w przezwyciężeniu trudnej sytuacji finansowej.
Dla wielu wierzycieli trudności finansowe kontrahenta wiążą się ze sporymi problemami i przekładają bezpośrednio na prowadzoną przez nich działalność. Jest tak wówczas, gdy współpraca z danym podmiotem jest ścisła, a obroty z nim stanowią znaczny procent obrotu ogółem. Pieniądze uzyskiwane w ramach współpracy zasilają bieżącą działalność, pozwalają na realizację inwestycji czy też spłatę finansowania. Brak spodziewanych środków może utrudnić realizację planów oraz wpłynąć na pogorszenie sytuacji finansowej kontrahenta. Co gorsza, problemy finansowe dłużnika mogą doprowadzić do zakończenia jego działalności. Liczne egzekucje skierowane do majątku dłużnika, a w konsekwencji podjęcie decyzji o ogłoszeniu upadłości, nie wpływa korzystanie na sytuację wierzyciela, który dąży do odzyskania środków i uregulowania własnych zobowiązań.
Utrata płynności kontrahenta
Konsekwencje utraty płynności kontrahenta mogą być różne. W przypadku dostaw z odroczonym terminem płatności (np. kredyt kupiecki) utrata płynności kontrahenta może spowodować po stronie wierzyciela wymierną stratę. Przykładowo: umowa została już wykonana, towar znalazł się u kontrahenta, a nawet został sprzedany dalej, natomiast prawdopodobnie nigdy nie zostanie opłacony. Konsekwencją i normalnym następstwem będzie podjęcie przez wierzyciela próby odzyskania należności. Konieczne może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta