Pieniądze dla samorządów na usunięcie odpadów niebezpiecznych
Dla niektórych gmin koszt wywiezienia odpadów w wysokości kilkunastu milionów złotych jest nie do udźwignięcia. Dzięki dofinansowaniu samorząd będzie mógł je usunąć – mówi Anita Sowińska, wiceministra klimatu i środowiska.
1 stycznia 2025 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o odpadach, dodająca art. 226b, na podstawie którego gminy będą mogły uzyskać z rezerwy celowej z budżetu państwa wsparcie finansowe na usunięcie odpadów niebezpiecznych. Czyje odpady samorząd będzie mógł usunąć dzięki temu dofinansowaniu?
Jako państwo polskie zdecydowaliśmy się dofinansować samorządom wywóz odpadów zagrażających życiu i zdrowiu, ponieważ zdajemy sobie sprawę, jak duży jest to dla nich problem finansowy. Są w Polsce gminy, dla których koszt wywiezienia odpadów w wysokości kilkunastu milionów jest nie do udźwignięcia. Dlatego, zgodnie z nowelizacją, samorząd, a zatem gmina, miasto, powiat czy województwo, będą mogły dzięki dofinansowaniu usunąć odpady należące do tego samorządu, ale i do innego właściciela terenu czy pozostawionych niebezpiecznych odpadów.
Jakie dokładnie odpady będzie można usunąć dzięki temu dofinansowaniu?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało wytyczne, jakie miejsca przechowywania odpadów niebezpiecznych, zagrażających życiu lub zdrowiu ludzi lub środowiska będą się kwalifikowały do uzyskania na ich likwidację...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta