Chorzy na raka mogą już żyć latami
W przeszłości leczenie ograniczało się do czterech cykli chemioterapii i kończyło się, bo następował zgon chorego. Nowoczesne terapie pozwalają leczyć ich o wiele dłużej – mówi prof. Dariusz M. Kowalski, onkolog.
Z raportu OECD „Krajowe profile dotyczące nowotworów: Polska 2023” wynika, że do 2017 roku dostęp pacjentów do nowych terapii przeciwnowotworowych był ograniczony w porównaniu z innymi krajami UE. Co zmieniło się od tamtego czasu?
Ostatnie trzy lata przyniosły ogromny przełom w leczeniu nowotworów klatki piersiowej, w tym raka płuc. Obecnie spośród wszystkich nowotworów narządowych, takich jak rak piersi, czerniaki, mięsaki, nowotwory jelita grubego czy urologiczne, program lekowy przeznaczony dla nowotworów klatki piersiowej wyróżnia się największym zakresem. Obejmuje najwięcej wskazań oraz innowacyjnych procedur, w tym terapii ukierunkowanych molekularnie i immunoterapii, które stanowią przełom w medycynie. Dysponujemy większością procedur medycznych na najwyższym, światowym poziomie, zarówno w ramach leczenia radykalnego, jak i paliatywnego.
Rak płuca, zwłaszcza niedrobnokomórkowy rak płuca, jest dziś modelowym przykładem niezwykłego postępu, jaki dokonał się w ostatniej dekadzie. Choroba, która jeszcze niedawno była niemal zawsze śmiertelna, jeśli nie była...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta