To nie koniec prac nad regulacjami o płacy minimalnej
Uchylenie dyrektywy bądź jej części powoduje, że tracimy obowiązek jej implementacji. To ważne, bo projekty ustaw dotyczące płacy minimalnej i układów zbiorowych wciąż budzą kontrowersje – mówi Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.
Rzecznik generalny TSUE Nicholas Emiliou wydał niedawno opinię, w której radzi sędziom, aby stwierdzili nieważność dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Co to oznacza dla polskiego ustawodawcy?
To może być ważne rozstrzygnięcie nie tylko ze względu na kwestię samej dyrektywy, ale też kompetencji Unii Europejskiej do stanowienia regulacji w obszarze wynagrodzeń i relacji zbiorowych (zbiorowego prawa pracy). Ze względu na brzmienie postanowień traktatu o funkcjonowaniu UE pojawiają się pewne wątpliwości dotyczące tego, w jakim zakresie UE może regulować te kwestie. W świetle bowiem art. 153 ust. 5 traktatu UE nie ma kompetencji do podejmowania inicjatyw legislacyjnych w odniesieniu do wynagrodzeń,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta