Ukraina powinna zostać szybko przyjęta do NATO
Co teoria gier mówi o perspektywie końca wojny? Porównanie rywalizujących ze sobą algorytmów komputerowych dowodzi, że najlepszą strategią w iteracyjnych grach dwustronnych jest zasada „wet za wet”.
Ukraina walczy o niepodległość, a jednocześnie o utrzymanie niezależności całej Europy, w tym Polski. Walczy już ponad 1000 dni. Krwawi: giną tysiące ludzi, w tym kobiety i dzieci. Piszę te słowa z bólem, bo Ukraina jest mi bardzo bliska. Bachmut, ponad 100-tysięczne miasto heroicznie bronione przez ponad pół roku i ostatecznie zdobyte przez rosyjską armię w maju 2023 roku, został całkowicie zniszczony. Spędzałem tam w latach 80. piękne wakacje. Teściowie mieszkali nad jeziorem. Nauczyłem tam synów pływania. Teraz w przekazach widzę znajome domy zamienione w ruinę i parki z połamanymi drzewami.
Od wielu lat współpracuję z Donieckim Uniwersytetem Narodowym im. Wasyla Stusa, który od czasu inwazji rosyjskiej w 2014 r. funkcjonuje w Winnicy, w centralnej części Ukrainy. Wielokrotnie odwiedzając Ukrainę, obserwowałem wzrost nastrojów patriotycznych i utwierdzania samoświadomości narodu. I równoczesny wzrost przekonania, że to Putin i jego ideolodzy stanowią największe zagrożenie dla niepodległości Ukrainy. Dlatego przecieki informacyjne napływające z USA pod koniec 2021 r. o koncentracji wojsk rosyjskich wzdłuż granicy z Ukrainą traktowałem jako „grę” Putina. Zbrojna napaść na ten kraj wydawała się szaleństwem. Ukraina to kraj o wielkim obszarze, prawie dwukrotnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta