Sens pojęcia "suwerenność"
NATO I UE
Suwerenność państwa polskiego a członkostwo w strukturach zachodnioeuropejskich
Sens pojęcia "suwerenność"
ANTONI Z. KAMIńSKI
Słowo "suwerenność" zdominowało ostatnio, w związku z rozpoczynającymi się negocjacjami z UE a także reformą państwa, debatę publiczną. Szkopuł w tym, że nie zawsze dyskusje te dotyczą istoty rzeczy.
Suwerenność jest atrybutem państwa, jego zdolności do formułowania własnego interesu -- racji stanu. Zdolność do formułowania racji stanu zależy od ustroju państwa, a zdolność do jego realizacji zależy także od warunków zewnętrznych, głównie od otoczenia geopolitycznego.
Początek współczesnemu państwu dała separacja sfery publicznej od prywatnej. Odtąd państwo posiada swoje własne, jemu tylko właściwe interesy, niezależne od interesów prywatnych wchodzących w jego skład elementów. Siła państwa zależy od skutecznego przezwyciężenia partykularyzmu interesów na rzecz interesu ogólnego. Jest tak niezależnie od ustroju państwa, zarówno w przypadku reżimów autorytarnych, jak i demokracji. Gdy państwo nie jest zdolne opanować partykularyzmu interesów, jego suwerenność jest ograniczona od wewnątrz. Warunki zewnętrzne określają reguły gry "obowiązujące" w stosunkach między państwami. Nie muszą być formalnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta