Zwolnienie z długu przychodem
SňDOWA WYKŁADNIA
Za korzystanie z mienia skarbu państwa
Zwolnienie z długu przychodem
Kwota zwolnienia z długu powodującego umorzenie zobowiązania jest przychodem podatnika w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. nr 106, poz. 482 ze zm. ; dalej: updp) . Musi więc być uwzględniona wśród przychodów firmy przy ustalaniu należnego od niej dochodu, a więc i podatku. Takie wnioski wynikają z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 października 1996 r. (sygn. I SA/ Gd 269/ 96) .
W myśl wskazanego przepisu przychodem jest (co do zasady) m. in. wartość umorzonych i przedawnionych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów) , z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy. Analogiczne unormowanie zawiera art. 14 ust. 2 pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updf) , mówiący odochodach z działalności gospodarczej, z tym że według tego przepisu nie są przychodem z tej działalności nie tylko umorzone pożyczki z Funduszu Pracy, ale także z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. A zatem przytoczona na wstępie teza NSA odnosi się także do zwolnień z długu powodujących umorzenie zobowiązania, uzyskanych przez podatników podatku od dochodów osobistych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta