Kto zagraża klasie średniej
U PROGU XXI WIEKU
Kto zagraża klasie średniej
JERZY GÓRSKI
W przeszłości ubóstwobyło przestrzennierozproszone, dominowało na rozległych obszarach wiejskich. Miejscami, gdzie najczęściej biedaspotykała się z bogactwem, były obrzeża zamków, pałaców, dworów, dzielnice niewielkich bogatych skupisk miejskich. Kontrast pomiędzy bogactwem a biedą nie rzucał się w oczy i nie wywoływał takich jak obecnie napięć psychologicznych i społecznych.
Dzisiaj, bogactwo i bieda stają na przeciwko siebie, skupione na coraz większych obszarach. Przyrost demograficzny i nie nadążający za nim wzrost gospodarczy oraz pogłębiające się nierówności w dochodach sprawiają, że większość nowych mieszkańców miast zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się należy do warstw ubogich.
Można oczekiwać, że na początku XXI wieku typowy biedny obywatel naszej planety nie będzie mieszkańcem wsi -- znajdziemy go wwielkich aglomeracjach miejskich. Do takich wniosków dochodzą autorzy raportów Organizacji Narodów Zjednoczonych i Międzynarodowej Organizacji Pracy. Przeprowadzone na zlecenie MOP badania wykazały, że Ameryka Łacińska jest obszarem "najbardziej zurbanizowanej biedy". Wroku 1970 dwie trzecie ubogich mieszkańców tego kontynentu żyło na prowincji, w wioskach i małych osadach. W 1980...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta