Bardziej szkodzą promienie UVA niż UVB
Często pod wpływem słońcaujawniają się chorobydotądtylko drzemiące w organiźmie
Bardziej szkodzą promienie UVA niż UVB
KRYSTYNA F OROWICZ
Nie ma żadnego rozsądnego powodu, aby się opalać. Brązowa, malowana słońcem skóra nie świadczy o zdrowiu -- uprzedzają lekarze, zanim lato da nam w skórę. -- Słońce to samo zdrowie -- dowodzą inni.
Na początku XIX w. w Jenie Johann Wilhelm Ritter dokonał odkrycia promieni UV. Pozytywne działanie promieniowania słonecznego znalazło zastosowanie w leczeniu chorób kości i stawów. W 1855 r. Arnold Rikli otwiera pierwszy zakład kąpieli słonecznych w Yeldes w Krainie, dzisiejszej Słowenii. Nad wykorzystaniem naturalnych, później również sztucznych promieni UV dla celów leczniczych, zwłaszcza w leczeniu gruźlicy, pracował duński lekarz Niels Ryberg Finsen, za co otrzymał w 1903 r. Nagrodę Nobla.
Pierwsze dane o szkodliwym działaniu słońca na skórę pochodzą z końca ubiegłego wieku. Jednak powszechne uznanie szkodliwości wpływu światła słonecznego nastąpiło dopiero pod koniec lat 60. tego stulecia.
Dziś naukowcy dyskutują nad zaletami i negatywnymi skutkami wynikającymi z wystawiania ciała na działanie boskiego Heliosa. Które z tych następstw wezmą górę, zależy od wielu czynników, głównie jednak od dawki otrzymanego promieniowania....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta