Co szkodzi funduszom
Czy akcje NFI są zbyt tanie i dlaczego
Co szkodzi funduszom
Narodowe fundusze inwestycyjne notowane są obecnie na giełdzie z dyskontem wporównaniu z wartością aktywów netto, oscylującym w granicach 45 proc. Inwestorzy giełdowi, zwłaszcza ci, którzy kupowali akcje funduszy w początkowym okresie ich notowań giełdowych, a więc niespełna rok temu -- nie kryją rozczarowania. Analitycy usiłują dociec, dlaczego NFI są tak tanie? Specjaliści od prywatyzacji zastanawiają się: skoro fundusze są notowane z takim dyskontem, czy to oznacza, że nie udał się program NFI, ten największy program polskiej prywatyzacji?
Kiedy będą fuzje
Obecnie kapitalizacja funduszy wynosi niespełna 3, 4 mld zł i jest to 6, 7 proc. kapitalizacji rynku podstawowego warszawskiej giełdy. Tymczasem na giełdzie są aż cztery spółki, z których każda pod względem kapitalizacji jest większa od piętnastu funduszy razem wziętych.
Średnio na jeden fundusz wypada nieco ponad 226 mln zł. Na giełdzie jest 37 spółek o większej kapitalizacji niż przeciętny fundusz.
Takie porównanie przedstawił Igor Chalupec, dyrektor i członek zarządu Banku Pekao SA podczas ubiegłotygodniowego seminarium zorganizowanego przez Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych CASE. Na tej podstawie wyciągnął wniosek, że fundusze są zbyt małe i niezbędne jest ich łączenie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta