To tylko reorganizacja
DYSKUSJA
Z ałożenia reformy sądownictwa
To tylko reorganizacja
MARIUSZ KňDZIERA
Przedstawione przez Ministerstwo Sprawiedliwości "Założenia reformy sądownictwa" koncentrują się tylko na kwestiach organizacyjnych. Nie jest to więc żadna reforma systemu, lecz jedynie reorganizacja.
"Założenia" eksponują trzy podstawowe kryteria, którym docelowo odpowiadać ma struktura organizacyjna sądów: czytelność tej struktury; dostępność obywatela do sądu, tj. bliskość jego siedziby połączona z przyspieszeniem rozpoznawania spraw; ekonomiczne uzasadnienie bytu poszczególnych jednostek. Ma to doprowadzić do powstania ok. 400 sądów grodzkich i likwidacji od 50 do 90 sądów rejonowych oraz blisko połowy sądów wojewódzkich, które funkcjonowałyby już jako sądy okręgowe. Zakłada się przy tym oderwanie struktury sądownictwa od struktury administracyjnej państwa. W sądach (wydziałach) grodzkich miałyby być rozpoznawane sprawy karne (prywatnoskargowe, o wykroczenia) , cywilne (postępowania nakazowe, upominawcze i sprawy tzw. niesporne) , a także sprawy z zakresu pomocy sądowej i wykonywania orzeczeń sądów rodzinnych.
Już pierwsze kryterium budzi wątpliwości, albowiem analizowane wraz z założeniem oderwania od struktury administracyjnej państwa nakazuje sądzić, że zarówno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta