Przydałaby się kropka nad "i"
KONTRASYGNATA
Między prezydentem a rządem
Przydałaby się kropka nad "i"
JERZY CIAPAłA
Kontrasygnata ma istotne znaczenie dla funkcjonowania egzekutywy i pośrednio całego systemu parlamentarno-gabinetowego.
Stosownie do postanowień konstytucji, prezydent Rzeczypospolitej, korzystając ze swych konstytucyjnych i ustawowych kompetencji, wydaje akty urzędowe, które -- co do zasady -- wymagają dla swojej ważności
podpisu prezesa Rady Ministrów przyjmującego przez to odpowiedzialność parlamentarną przed Sejmem (art. 144 ust. 1 i 2) . Art. 144 ust. 3 formułuje z kolei trzydzieści wyjątków od tej zasady, a więc wskazuje enumeratywnie, jakie akty urzędowe prezydenta nie wymagają dla wywołania skutku prawnego współpodpisu premiera. Są wśród nich m. in. : skracanie kadencji izb w sytuacjach określonych w konstytucji; zarządzanie (za zgodą Senatu) referendum ogólnokrajowego; inicjatywa ustawodawcza; odmowa podpisania ustawy (z wyjątkiem budżetowej i konstytucyjnej) ; wnioski kierowane do Trybunału Konstytucyjnego; inicjowanie kontroli NIK; uprawnienia nominacyjne; zwoływanie Rady Gabinetowej. Ich istota wyraża się w możliwości oddziaływania na prowadzoną przez rząd politykę państwa, a nie w możliwości jej realizacji.
Całkiem odmienne funkcje ustrojowe prezydenta (art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta