Obóz Jaworzno
Odsłonięcie pomnika represjonowanych Polaków, Ukraińców i Niemców
Obóz Jaworzno
Pomnik więźniów obozu w Jaworznie z lat 1945 -- 1956 powstał po kilku latach starań, sporów i prób kompromisu. Ostatecznie uwzględnia wszystkich pokrzywdzonych: Polaków, Ukraińców i Niemców. Nikogo w pełni nie zadowala. Dziś wspólnie odsłonią go prezydenci Polski A leksander Kwaśniewski i Ukrainy Leonid Kuczma.
Jaworzno, miasto kopalń i elektrowni, na granicy Krakowskiego i Górnego Śląska, upodobały sobie na w ięzienie dla politycznych i obóz niewolniczej pracy dwa totalitarne reżimy, nazistowski i komunistyczny. W latach 1943 -- 1956 funkcjonowało tu kolejno pięć obozów.
Pierwszy powstał na zamówienie ministra Rzeszy Alberta Speera, który żądał dla śląskiego przemysłu niezawodnej siły roboczej. 15 czerwca 1943 roku do Neu Dachs przywieziono pierwszy transport z Auschwitz. Zużytych, ale jeszcze żywych niewolników odsyłano do Birkenau, zmarłych w obozie grzebano w lesie, a na ich miejsce dostarczano nowych więźniów. W Neu Dachs przetrzymywano też jeńców brytyjskich i radzieckich. Obóz mieścił do pięciu tysięcy więźniów; wyzwolenia w styczniu 1945 roku dożyło 400 skrajnie wyczerpanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta